Etkinlikler

jungJung, Semboller, Arketipler

19-20 Ocak 2019 Saat:09.00-17.00

Semboller, arketipler ve imgeleme üzerine öncü çalışmalar yapmış C.G.Jung DST’nin büyükbabası olarak anılır. Jung, bilinçdışı ile yüzleşmek ve içsel süreçleri gözlemlemek için imgeler ve semboller ile çalışmış ve duyguları imgeler yoluyla ifade etmek için teknikler geliştirmiştir. İmgeleme sanıldığı üzere sadece görsel değildir, bedensel, duyusal veya sözel de olabilir. Bu çalışmada görsel sanatların yanında dans, ritüel, ses, şiir ve/veya masal gibi dışavurumcu sanat terapisi modalitelerini kullanacağız.  Arketipler ve kolektif bilinçdışını farklı modaliteler üzerinden araştıracağız ve gölge tarafımıza imgeler aracılığı ile ışık tutmaya çalışacağız. Eril ve dişil yönlerimizin üzerine yoğunlaşacağımız bu atölyede sembollerin büyülü dünyasına adım atacağız. 

26731081 1963481377248070 80195984966454977 n1-2 Aralık 2018

Bu atölye çalışmasında Dışavurumcu Sanat Terapisinin (DST) psikososyal grup çalışmalarında kullanımı üzerine yoğunlaşacağız. DST tekniklerinin farklı popülasyonlara nasıl uyarlayabileceğimizi vaka incelemeleri ve deneysel çalışmalar ile araştıracağız. Travma, azınlık psikolojisi, kültürel çeşitlilik ve kültürel duyarlılık gibi temalar üzerine çalışacağımız atölyede sosyal dönüşüm projelerinde DST’nin rolünü ve etkin kullanım alanlarını inceleyeceğiz.  

Resim1GESTALTIN BİNBİR YÜZÜ:

GESTALT YAKLAŞIMININ TEMELLERİ VE FARKLI ALANLARDA UYGULAMALARI

GESTALT, sadece bir terapi ekolü değil, aynı zamanda ustaca yaşama rehberidir.

GESTALT kişinin hayatını, davranışlarını, mesleğini, ilişkilerini yaratıcı bir süreç ve kişiyi de bu sürecin kaptanı olarak görür.

image1ARALIK 2018 – HAZİRAN 2019

Program, Dans ve Hareket Terapisi Yöntemleri ile tanışmayı, kişinin yaratıcılığıyla buluşarak bedenin hareket potansiyelini araştırmasını, analiz edebilmesini ve geliştirebilmesini hedeflemektedir. Beden farkındalığını olgunlaştırmayı, fiziksel aksiyonun, hareketin dönüştürme gücünü bireyin kendi mesleğinde daha aktif bir araç olarak kullanabilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

 

d5f3953e cca9 4226 970d f47c74e0027b

26-27 Mayıs 2018 Saat: 10.00-17.30

Eğitimin Amacı;

Alanda çalışan profesyoneller için sanat  ve hareket terapi tekniklerini kendi yaratıcılık kapasitelerini geliştirerek kullanabilme olanağı sunmak; resim, müzik, dans, imgelemenin nasıl kullanılabileceğine ilişkin bilgi ve deneyim kazandırmaktır.
Bu eğitimde hedef, var olan; ama unuttuğumuz hayal etme gücümüzü harekete geçirmektir. Hayal etmenin ürünü; kelimeler, resimler, sembol ve metaforlar, müzik, drama, hareket, dans gibi yollarla ifade bulur ve özgürleşir. Hayal etmenin  gücü, bizi iyileştirici olmasıdır. Bu süreç, ruhun kendine ait biçimde ve yollarla ifade bulması, karanlığı ışığa, bastrılımış ve unutulmuş olanı açığa çıkararak içgörü ve rahatlama sağlamasıdır. Amaç, kişinin doğasının farkına varması, potansiyelini keşfetmesi ve kişisel başarısının anahtarını elinde tutmasıdır.
Hareket, kendimizi kendimize teslim etmemize vesile olur. Beden ve içsel çalışma ilişkisi katılımcıların kendilerine dürüst olma imkânını tanır ve içselleştirme fırsatını doğurur.

kendikocunol2 Haziran 2018 Cumartesi Saat:10.00-17.00

Günlük yaşantımızda rüzgarın bizi savurduğu yöne gidiyoruz ve gerçekte biz ne istiyoruz, ne ile mutluyuz göz ardı ediyoruz.

Bu çalışmamızda içimizden geldiği gibi yazacağımız yazılar ve kullanacağımız boyalar ile iç dünyamıza döneceğiz, kendimizi yaratıcı bir şekilde ifade edeceğiz, içimizdeki güçlü ve zayıf yönlere bakacağız ve farkındalığımız geliştireceğiz. Üstelik tüm bunları yaparken ders gibi bilgi öğrenmeye çalışmak yerine keyif alarak uygulamalarla keşfetme yöntemi ile sonuca ulaşacağız.  

Günün sonunda hayatta bizi nelerin tam, bütün hissettirdiği; hayatımızın hangi alanlarında yeni hedefler koymamız gerektiği üzerinde konuşup, yeni hedeflerimizi belirleyeceğiz.

Çalışmaya katılmak için bir ön koşul bulunmuyor; gelişmeye, kendinizle ilgili keşifler yapmaya açık olmanız yeterlidir.

agacgorseli12 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 10.00-17.00

TUTKU ÇETİN & LEYLA KANBER

‘KALBİNİZDE YEŞİL BİR AĞAÇ BULUNDURUN, BELKİ ŞARKI SÖYLEYEN BİR KUŞ GELİP KONAR…’ LAO TZU

Sanat; ruhumuzu, duygularımızı dile getirir, konuşturur. Zihnimiz berrak, bedenimiz açıksa onu daha iyi duyarız. Ruh, zihin ve bedenle bir araya gelip iş birliği yaptığında ise içimizdeki benzersiz öze-potansiyele dokunabiliriz. O zaman şifa, yaratıcılık, denge, neşe ve saf anlayış yaşamlarımıza akar.

Adsiz5 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 14.00-17.00

‘Sanat, ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götürüverir’ Picasso

Sonuçtan çok, sürecin anlamı için…

Kırılan, incinen veya kabullenemediğimiz parçalarımızı, sanatın iyileştirici gücüyle kucaklamak için…

Yaşamın hediyesi, kendimizi ve yaşamımızı her gün yeniden yaratabilme özgürlüğüdür. Sanatla temas halindeyken bu içsel özgürlüğü kaygısızca deneyimleme şansımız olur. Bu temasta keşifler ve tesadüfler heyecan vericidir.

siyah

Acı, Kayıp ve Travma süreçlerinde Dışavurumcu Sanatlar ve Yaratıcılığın Sağaltıcı Gücü

Özgün bir Yaklaşım ile Tanışma Atölyesi

13 Nisan 2018 Cuma Saat: 10.00-17.00

Tamar HAZUT

Fiziksel ve zihinsel gerilimi tetikleyerek bireyin düşünce ve duygularını somutlaştırdığı Dışavurumcu ve Yaratıcı Sanatlar süreçleri “Umut Çalışmaları” olarak düşünülebilir. Bu sürecin aktif doğası kişilerin gelecek, değişim ve dönüşüm, yenilenme ile ilgili perspektif kazanmaları ve kendi içsel güçleri ile temas etmelerini destekler.

Yaratıcı süreçlerin ritüalistik doğası ile renk ve şekillerin güçlü etkisi, acı, üzüntü, travma, kayıp ve hastalık ile baş etme ihtiyacını karşılayan çok uygun ve güçlü bir araçtır.

nesteren17 Mart 2018 Saat: 11.00-13.00

Yorgunluk, bedenimizde ve zihnimizde zaman içinde birikir ve gece uykusu bu yorgunluktan sıyrılmak için yeterli değildir. Onarıcı dinlenme, bedende katman katman derinlere işlerken,

Somatik meditasyon zihinlerimizde arınma bulmamıza yardımcı olur. Bu çalışmadan, dinlenmiş, gevşeyerek rahatlamış, zinde bir beden ve duru bir zihin ile ayrılmayı bekleyebilirsiniz.