IMG 4505

13 Nisan 2019 Cumartesi 10:00 - 17:00

Rasgele bir sözcük, bir koku, bir tat veya bir bakış, sihirli bir kaynağa dokunuverir ve beyinde birden bire tehlikeli haberciler beliriverir. Bunlar tehlikelidirler, çünkü kendimizin ve ailemizin çevresine ördüğümüz güvenlik ağını tehdit ederler. Kurduğumuz ve içinde yaşadığımız dünyanın ve içindeki bizlerin yıkımı; fakat sonrasında daha cesur, dürüst, geniş ve daha eksiksiz bir insan yaşamının yeniden inşasıdır bu. (J.Campbell, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu)

İnsan, hayatı boyunca binbir halden geçer. Halden hale geçme yolculuğu farkındalıkla ve yaşamla uyumlu bir şekilde yapılırsa sağlıklı büyüme gerçekleşir. Kadim uygarlıklar, geçişlerin önemini bilir ve erginlenme ritüelleri, bilge yaşlılar ve hikayeler eşliğinde yaşatırlarmış. Günümüz hızlı yaşantısı geçişlerimizi farkındalık ve uyumla yapabilmemizi engelliyor ve sağlıklı büyüme yerine değişimin travmasına maruz kalıyoruz.

Koçluk mesleği, kadim uygarlıklardaki geçiş ritüellerinin etkisini yaratabilir ve değişimin bilgece yaşanmasını sağlayabilir.

Bu çalışmamızda, Joseph Campbell’in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu analizini, koçlukta yeni bir yaklaşım ve araç olarak kullanmayı öğreneceğiz.  

İçerik:

  • Joseph Campbell'in "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu" analizi (Süreç ve eşikler)
  • Gestalt kuramına göre algının örgütlenmesi ve öğrenme: Öykücü Beyin
  • Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’nun koçluk aracı olarak kullanılması (eşlik etme sanatı) Güçlü koçluk sözleşmesi oluşturma,
  • Güven sağlama,
  • Dirençle çalışma,
  • Tarafsız ve etkin olma,
  • Yeni hikaye oluşumunun tamamlanması, kapanış.

Metodoloji:

Mitolog Joseph Campbell’in, Kahraman’ın Sonsuz Yolculuğu, Mitolojinin Gücü kitapları ile nörobilimci V.S.Ramachadran’ın Öykücü Beyin kitabı bizlere rehberlik edecek.

Gestalt kuram ve kavramları ile ilerleyeceğiz.

Hikaye anlatım sanatının bazı öğelerini kullanacağız.

Eğitmen:

AYŞIL GÜL TOKCAN

Hukukçu, profesyonel koç, hikaye anlatıcısı

http://www.safirdanismanlik.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=185:aysil-gul-tokcan&catid=15&Itemid=109

Kimler Katılabilir:

Bu çalışma, koçluk duruşu ve becerileri üzerinde ilerleyecektir. Ancak, katılmak için koç olma şartı yoktur. İnsanla çalışan, değişim süreçlerine eşlik eden, direncin, değişimin, ve zorlukların içindeki fırsatları görüp kullanmayı isteyen herkes katılabilir.

Tarih:13 Nisan 2019 Cumartesi 10:00 - 17:00 arası.  

Katılım Bedeli: 450 TL +KDV

**Öğrencilere %40 indirim uygulanmaktadır.

Kayıt: Ön kayıt; İletişim bilgilerinizi Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine iletmenizi rica ediyoruz.

Adres:Safir Eğitim ve Danışmanlık Merkezi - Merkez mah. Ayazma cad. No:37 k:9 Papirus Plaza Kağıthane/İSTANBUL

Tel:0212 269 0697/98 – 05326969840 / Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.