İş dünyası uzun süredir bir değişime kucak açıyor. Organizasyonel psikoloji teorisyenleri tarafından, "İş Dünyasının İnsanileşmesi” olarak tanımlanan bu değişim, duygusal zekanın öneminin kavranması ile başladı. Çalışma ortamlarına hikayelerin katılması ile zenginleşti.

Hikayeler, çalışma ortamlarında aşağıdaki alanlarda uygulanmaktadır:

  •    VUCA (Değişken, Belirsiz, Karmaşık ve Kaygan) zamanlarda rotamızı bulup güvenle yol alabilmek,
  •    Şirketin varoluş nedenini ve yarattığı değeri topluma aktarmak,
  •    Stratejik hedeflerle kişisel bağlar kurmak ve herkes tarafından içselleştirilmesini sağlamak,
  •    Esnek ve dayanıklılığı pekiştirmek,
  •    Çalışan bağlılığını ve liderlik becerilerini geliştirmek,
  •    Ekip içi empatiyi arttırmak,
  •    Güven duygusunu güçlendirmek,
  •    Şirket kültürünün ve değerlerinin yaşayarak ve paylaşılarak taşınması.

Hikayelerin bu gücü, doğrudan duyu ve duygularımızı canlandırıp, anlatılanlarla empati geliştirmemizi sağlamasındadır.

Araştırmalar, verilerin ard arda sıralandığı bir konuşma dinleyen bireyin, beyninde sadece iki alanın (dikkat ve çözümleme) aktifleştiğini, verilerin hikayelerle işlendiği bir konuşma dinleyen bireylerin ise beyinlerinde pek çok alanın (dikkat, çözümleme, duygu, duyu, bağ kurma, anımsama) aktifleştiğini saptamışlardır.

O yüzden hikayeler sadece iletişimi keyifli hale getirmekle kalmaz, akılda kalır ve kişiler arası güven bağını güçlendirir.

‘’Aklın Yeni Sınırları’’ kitabının yazarı Daniel Pink, hikâye anlatıcılığını 21. yüzyılın en önemli becerileri arasında saymaktadır. Amazon şirketinin CEO’sunun şirket toplantılarında sunumları yasaklayıp, hikâye anlatmayı şart koşması da bunu teyit etmektedir.

Eğitmen: Ayşıl Gül TOKCAN

Hukukçu, profesyonel koç ve hikaye anlatıcısı

Türkiye ekonomisinde önemli yer tutan pek çok uluslararası yatırım projesinde hukuk danışmanlığı yapmış, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Ukrayna, Endonezya, Güney Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde projeler yürütmüş, çok uluslu iki şirketin hukuk departmanlarını kurmuş, hukuk direktörü ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

2005 yılında Prof. Dr. Ceylan Daş'ın çalışmalarıyla tanıştığı Gestalt metodolojisi, hukuka ve genel olarak hayata bakışını değiştirerek bütünsel kavrayış, bilinçli eylem ve sürdürülebilir yaşama odaklanmasını sağlamıştır.

2009 yılında, Doç. Dr. Hanna Nita Scherler tarafından verilen iki yıllık "Gestalt Temel Kavramlar ve Metodolojisi" eğitimini tamamlayarak Gestalt uygulayıcısı, 2010 yılında “Eurasian Gestalt Coaching Programı” nı tamamlayarak, uluslararası akreditasyonu olan bir Gestalt koçu olmuştur.   O tarihten bu yana, aralarında Legal 500 "En Etkili Hukuk Müşavirleri" listesinde yer alan hukuk müşavirleri de bulunan pek çok hukukçuya, hukuk departmanlarına ve girişimcilere koçluk hizmeti vermektedir.

2015 yılında uygulamalı hikaye anlatıcılığı ile tanışmış, hikaye anlatıcılığı alanında Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenlerinden dersler alarak uygulamalı hikaye anlatıcılığını mesleğine entegre etme yoluna girmiştir.

Hikaye anlatım sanatı alanında Türkiye'nin ilk uluslararası sertifikalı programlarını düzenleyen Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin, uygulamalı hikaye anlatıcılığı alanında Avrupa’nın en iyi 15 eğitimi arasına seçilen, “İnsanın Anahtarı Hikayeler” adlı programının koordinatörlerinden ve eğitmenlerinden biridir.

Ayşıl Tokcan, Gestaltist Hukuk, Sürdürülebilir Başarı ve Kahraman’ın Yolculuğu atölyeleri düzenlemenin yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde, hikayelerin iş hayatında kullanımı konusunda yüksek lisans tezi hazırlamaktadır.

Kadim sözlü anlatı geleneğinin ürünü hikayelerin bizleri köklerimizle buluşturma ve arındırma gücüne tekrar tekrar hayran kaldığından, herkesin bu kaynakla buluşabilmesi için gayret göstermekte ve Gestalt’ın bu buluşma için harika bir ortam olduğunu gözlemlemektedir.

Kurumsal Eğitimler Başvuru Formu