Resim1GESTALTIN BİNBİR YÜZÜ:

GESTALT YAKLAŞIMININ TEMELLERİ VE FARKLI ALANLARDA UYGULAMALARI

GESTALT, sadece bir terapi ekolü değil, aynı zamanda ustaca yaşama rehberidir.

GESTALT kişinin hayatını, davranışlarını, mesleğini, ilişkilerini yaratıcı bir süreç ve kişiyi de bu sürecin kaptanı olarak görür.

GESTALT, herkesin özel ve kendine özgü olduğuna; hem kendi hem de çevresiyle bir bütün oluşturduğuna; etkileme ve etkilenme gücünü taşıdığına inanır. Dolayısıyla, özgün halimiz ile koşullardan etkilenme derecemiz arasında denge kurduğumuzda, kendimizi gerçekleştirebileceğimizi müjdeler.

Bu program ile;

✓ Gestalt’ın temel kuram ve prensiplerinin ana hatları ile tanışacak,

✓ Farklı alanlarda uygulanışını deneyimleyecek,

✓ Öğrendiklerinizi özgün kişiliğiniz ile buluşturarak hayatınıza geçireceksiniz.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ VE YÖNTEMİ:

1. Modül 2-3 Kasım 2018: Gestalte Giriş ve Temel Kavramları

2. Modül 7-8 Aralık 2018 : Koçluk Pratiğinde Gestalt’ın Kullanımı

3. Modül 4-5 Ocak 2019 : Hikaye Döngüsü ve Gestalt

Eğitim boyunca, kuram, araç ve uygulamalara deneyimsel yöntemler ile uygulama alanı sunacak bu programda, interaktif paylaşım ve grup deneyimleri ile katılımcılar da birbirlerinin gelişimlerine destek olacaklardır. Sanatı ve yaratıcılığı, hikayeleri ve dramayı bir araç olarak kullanacağımız bu çalışmaların en büyük armağanı FARKINDALIK ve DEĞİŞİM olacaktır.

MLER KATILABİLİR :

GESTALT yaklaşımını kişisel ya da mesleki yaşamına entegre ederek yeni bir bakış açısı kazanmak, mesleğini zenginleştirmek ve çevresini etkileyerek fark yaratmak isteyen,

Değişen bir dünya ve yaşam süreçleri ile uyum içinde bilinçli farkındalık, birlik ve bütünlük, saygı ve sevgi ile daha doyurucu ilişkiler kurmak isteyen herkes içindir.

EĞİTİM BEDELİ : 3.000 TL +KDV dir. Eğitim toplam 48 saat olacaktır.

KAYIT: Ön kayıt; İletişim bilgilerinizi Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine iletmenizi rica ediyoruz.

Kaydınızın tamamlanması için size gönderilen hesaba 500 TL +KDV Gestalt açıklaması ile yatırılması ve dekontunuzu yukardaki e-mail adresine gönderilmesi gerekmektedir.

BELGELENDİRME : Katılım Belgesi verilecektir.

YER: Safir Eğitim & Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Papirus Plaza Merkez mah. Ayazma dere cad. No:37 K:9 Kağıthane / İST

0212 269 06 97/98 – 0532 696 9840 Ceren Hn. / Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

EĞİTMENLER:

Aysil

AYŞIL GÜL TOKCAN

Hukukçu, profesyonel koç ve hikaye anlatıcısı

Türkiye ekonomisinde önemli yer tutan pek çok uluslararası yatırım projesinde hukuk danışmanlığı yapmış, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Ukrayna, Endonezya, Güney Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde projeler yürütmüş, çok uluslu iki şirketin hukuk departmanlarını kurmuş, hukuk direktörü ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

2005 yılında Prof. Dr. Ceylan Daş'ın çalışmalarıyla tanıştığı Gestalt metodolojisi, hukuka ve genel olarak hayata bakışını değiştirerek bütünsel kavrayış, bilinçli eylem ve sürdürülebilir yaşama odaklanmasını sağlamıştır.

2009 yılında, Doç. Dr. Hanna Nita Scherler tarafından verilen iki yıllık "Gestalt Temel Kavramlar ve Metodolojisi" eğitimini tamamlayarak Gestalt uygulayıcısı, 2010 yılında “Eurasian Gestalt Coaching Programı” nı tamamlayarak, uluslararası akreditasyonu olan bir Gestalt koçu olmuştur. O tarihten bu yana, aralarında Legal 500 "En Etkili Hukuk Müşavirleri" listesinde yer alan hukuk müşavirleri de bulunan pek çok hukukçuya, hukuk departmanlarına ve girişimcilere koçluk hizmeti vermektedir.

2015 yılında uygulamalı hikaye anlatıcılığı ile tanışmış, hikaye anlatıcılığı alanında Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenlerinden dersler alarak uygulamalı hikaye anlatıcılığını mesleğine entegre etme yoluna girmiştir.

Hikaye anlatım sanatı alanında Türkiye'nin ilk uluslararası sertifikalı programlarını düzenleyen Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin, uygulamalı hikaye anlatıcılığı alanında Avrupa’nın en iyi 15 eğitimi arasına seçilen, “İnsanın Anahtarı Hikayeler” adlı programının koordinatörlerinden ve eğitmenlerinden biridir.

Ayşıl Tokcan, Gestaltist Hukuk, Sürdürülebilir Başarı ve Kahraman’ın Yolculuğu atölyeleri düzenlemenin yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde, hikayelerin iş hayatında kullanımı konusunda yüksek lisans tezi hazırlamaktadır.

Kadim sözlü anlatı geleneğinin ürünü hikayelerin bizleri köklerimizle buluşturma ve arındırma gücüne tekrar tekrar hayran kaldığından, herkesin bu kaynakla buluşabilmesi için gayret göstermekte ve Gestalt’ın bu buluşma için harika bir ortam olduğunu gözlemlemektedir.

ELYANAYSOY

Elyan Aysoy,Gestalt Psikoterapist Msc ,UKCP

Dışavurumcu Sanat Terapisti APC

Elyan Aysoy, Lisans derecesini Norwich University Vermont College’de Psikoloji Bölümü’nden aldıktan sonra Londra'daki Metanoia İnstitute'da Gestalt Psikoterapi alanında 2004 yılında Yüksek Lisans derecesini tamamladı. İngiltere'de Gestalt Psikoterapisti ünvanını alarak UKCP üyesi oldu. Gestalt Institute of Cleveland’ın Gestalt Foundation ve Gestalt OSD Center’ın Gestalt Group Intensive eğitimlerini tamamladı. O dönemde İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi, London Fullham Hospital,Bakırköy Gündüz Hastanesi Psikiyatri Kliniklerinde görev ve sunumlar yaptı. Atina’da “The Center for Harmonious Living” Merkezi’nden aldığı “Enerji Psikolojisi Koçluk Yöntemleri Sertifika” programı gelişiminin bir parçası oldu.

Daha sonra Tel-Aviv Lesley College’de Dışavurumcu Sanatlar Terapisi Sertifika programını tamamlayarak APC (Dışavurumcu Sanat Terapisti uygulayıcısı) olarak 2010 ‘da mezun oldu. Bunun devamı olarak Marcia Leventhal ve Ilene Serlin liderliğinde iki yıl süren “Dans Hareket Terapisi” alanındaki sertifika programını tamamladı. Dışavurumcu Sanat Terapileri ve Dans Hareket Terapi uygulamaları ile mesleğine ve alana yeni bilgi ve deneyimlerini katmakta, ihtiyaca yönelik kurumlara, hastaneler ve üniversitelere eğitmenlik ve danışmanlık hizmetlerini sunmaktadır. Halen devam etmekte olan Somatik Deneyimleme eğitimleri ile “travma terapi” çalışmaları devam etmektedir.

Safir Yaşam Atölyesi’nin kurucusu ve yöneticisidir. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi ile ortak projeler yürütmüştür. Yaratıcı Sanatları kullanarak bütünsel bir yöntem ile çalışmaktadır. Dans Hareket Terapisi, Jung Psikolojisi, Gestalt Terapi, Dışavurumcu Sanat Terapisi, Yoga ve Nefes teknikleri gibi farklı bakış açılarının sentezini, yaratıcı ve esnek bir şekilde kullanmakta, öğrencilerin gizli potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak ve “Resilience” kapsamında kişisel gelişim atölyeleri vermeye devam etmektedir. Bunun yanısıra Elyan Aysoy bireysel psikoterapi alanında OKB, depresyon, panik atak , stres yönetimi ve psikosomatik rahatsızlıklar ile yetişkin yaşantı gruplarında sanat terapisi çalışmalarına devam etmektedir.

Sinem

Sinem Lanacı, MA, ACC

Sinem, yönetim psikolojisi master eğitimini tamamladıktan sonra sanat, psikoloji, insan kaynakları ve yönetim alanında çeşitli sertifika programlarına ve çalıştaylara katıldı. Timur Selçuk'tan şan, Ceylan Mutlu'dan resim, Hazal Selçuk'tan dans terapisi eğitimleri aldı. Yaratıcı potansiyelini psikoloji eğitimi ile daha da derinleştirmek isteyerek sanat terapisi ve gestalt koçluk sertifika programlarına katıldı. Yetenek ve potansiyel gelişimi, dolayısıyla işletmelerdeki genç yetenekler, yönetici geliştirme programları, çocuk ve ergen gelişimi, liderlik ve değişim konuları ana odak çalışma alanları oldu. Italya, Avusturya, Almanya, İspanya, Slovenya, İsrail, Türkiye gibi çeşitli ülkelerde yeni dönem gelişim yöntemleri üzerine bütünsel (ruh-zihin- beden) çalışmalara katılarak tutkusu olan deneyimleyerek (experiential) gelişim yöntemlerini öğrendi. 16 yıllık İnsan Kaynakları’nın tüm fonksiyonlarındaki deneyimi, Türk ve Uluslararası faaliyet gösteren 6 farklı sektörde oluştu. Farklı uygulama ve kültürlerle çalışmak her zaman önemli bir motivasyon unsuruydu. Bu süreçte Geştalt Koçluk ve dışavurumcu sanatlar alanlarında deneyimini birleştirerek işletmeler ve sosyal sorumluluk programları geliştirdi ve günlük işler ile entegre etti. Farklı sektörlerdeki şirketlerde İnsan Kaynakları Departmanları kurarak, değişim dönemlerinde şirketlerin yönetim ekibinin içerisinde yer aldı. Son 8 yıldır da çocuk ve ergen gelişim çalışmaları ile de devam etmektedir. Gelişim yolculuğunda mesleki ve sanatçı yönünü hem birleştirme hem de geliştirme isteğiyle 2016 yılında European Graduate School Dışavurumcu Sanatlar (Danışmanlık, Koçluk, Eğitim, Çatışma Dönüştürme ve Barış Yapılandırma) alanında Doktora programını tamamladı, şimdi tez aşamasında devam etmektedir.