Adsiz5 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 14.00-17.00

‘Sanat, ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götürüverir’ Picasso

Sonuçtan çok, sürecin anlamı için…

Kırılan, incinen veya kabullenemediğimiz parçalarımızı, sanatın iyileştirici gücüyle kucaklamak için…

Yaşamın hediyesi, kendimizi ve yaşamımızı her gün yeniden yaratabilme özgürlüğüdür. Sanatla temas halindeyken bu içsel özgürlüğü kaygısızca deneyimleme şansımız olur. Bu temasta keşifler ve tesadüfler heyecan vericidir.

 

Çocukken düşüp dizlerimiz kanadığında; kalkar oyuna devam ederdik gurur nişanemiz olan yaralarımızla… Yıllar içerisinde yine düştük, kalktık, incindik her şeye rağmen yola devam etmeyi başardık. Şimdi izlerimizin değerini fark etme zamanı… Aslında bu derin izler bizi güzelleştiriyor; değerli, tecrübeli ve yaşamış kılıyor.

Kintsugi (altın ile birleştirme) yüzlerce yıllık Japon geleneksel sanatıdır. Kırılmış seramiklerin altın, gümüş veya platin tozu içeren özel bir vernikle onarılması işlemidir. Kintsugi sanatı, Japon felsefesi olan Wabi-Sabi’nin kusurları kucaklamak /kusurlu güzellik görüşüyle benzer özellikleri taşır. Bu felsefeye göre, insan ya da eşya hasara uğramış, kırılmış ve acı çekmiş olabilir, ama bu sonucunda da yaşanmışlığın özgün ve benzersiz izlerini taşır. Bu açıdan Kintsugi sanatı objelere kaybettikleri fonksiyonlarını kazandırmanın ötesinde, çok değerli bir yaşam dersi sunar, kırılmanın izleri gizlenmez, tam tersine vurgulanır.

Ne kadar anlamlı değil mi?

‘İzlerimin İzinden’ atölye çalışmamızda; Kintsugi sanatından aldığımız ilhamla, seçtiğimiz fotoğraf imajları boyadığımız tuvaller üzerine uygularken onarma işlemini yine altın, gümüş boyalarla yapacağız. Ruhumuzun derinliklerinden gelen renkler ve imgeler yoluyla kendi otantik dilimizi keşfederek, kişisel farkındalığımıza yol alacağız.

Kimler katılabilir?

  • İçinizdeki sanatçıya bir şans vermek ve sanatın iyileştiren, güçlü yanını deneyimlemek istiyorsanız,
  • Boyalarla, renklerle özgürce, yargısız bir ortamda temas ederken izlerimizin hediyelerini fark etmek dileğindeyseniz,
  • Performans kaygısı taşımadan yaratıcı sürecin doğal akışını kucaklamak istiyorsanız sizi atölye çalışmamıza davet ediyoruz.

Eğitmen:

Leyla Kanber

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde lisans ve yüksek lisans programını bitirdi. Uzun yıllar tasarım danışmanı olarak hizmet vermenin yanında eğitimci olarak da görev yaptı. Özel eğitim kurumlarında ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tasarım dersleri vererek öğrencilerine yol arkadaşı oldu.

Atölyesinde sanat yolculuğuna devam ederken, insanı keşfetmeye yönelik derin merakı ve kendi blokajlarını anlamak adına Bilgi Üniversitesi’nin Intermodel Dışavurumcu Sanatlar ve Yaratıcılık programını tamamladı. Halen bu alanda destekleyici eğitim ve seminerlere katılmaya devam etmektedir.

Sanatın ve yaratıcılığın dönüştürücü gücüne yürekten inanarak, her iki alandaki tecrübelerini birleştirdiği dışavurumcu sanatlarla ifade tekniklerini kullandığı atölyeler düzenlemektedir. Katılımcıların kendilerini özgürce ifade etmeleri ve yaratıcı potansiyellerini keşfetmeleri sürecinde, destekleyici olmayı amaçlamaktadır.

Sanat çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir.

Ücret: 150 TL +KDV

Kesin kayıt için ödeme tahsil edilecektir.

(Ödeme yapan kişilerin dekontu mail yoluyla tarafımıza iletmelerini rica ederiz.)

Tarih: 5 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 14.00-17.00

Yer: Safir Yaşam Atölyesi, Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi Papirus Plaza Merkez Mah. Ayazma Cad. No:37 K:9 Kağıthane / İST

KAYIT & BİLGİ

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

(212)269 06 97-98 / (532) 696 98 40