Tamar Hazut, M.A.A.T.S

Kıdemli Uzman Terapisti

1974 yılından itibaren İsrail’de Sanat Terapisi alanının öncülerindendir. 1981 yılında Hayfa Üniversitesi'nde ilk Görsel Sanatlar Terapisi Eğitim Programının kurucusu ve 1985-2008 yılları arasında direktörü olmuştur.

Oranim College'de yeni kurulan Hayvan Destekli Terapi programında başkan ve eğitimci olmuştur (1983-2008).

Kudüs'te Sağlık Bakanlığı'nda özel danışman ve IECT 'de (Dışavurumcu Terapistler Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak mesleğin kanun, yönetmelik ve tanınması için mücadele vermiştir.

Dışavurumcu Sanat Terapisi Yüksek Lisans Eğitimi Programlarının tanınması için Akademik Komite içinde uzman üye olmuştur (Eğitim Bakanlığı 2012-2016).

Özellikle post travma, kayıp ve yas alanlarında çocuk, ergen ve yetişkinlere terapi, profesyonellere süpervizyon ve terör kurbanlarına iyileştirme çalışmaları olmuştur.

Dışavurumcu Sanat Terapilerinin kültürlerarası etik düşünce biçimi ve meselelerini geliştirmiştir.

1976 yılından itibaren İsrail’de çeşitli konferanslarda, eğitimlerde ve atölye çalışmalarında girişimci, organizatör ve eğitmen olarak çalışmıştır.

Son yıllarda Kore, Sri-Lanka Tayland, Slovakya ve Budapeşte'de profesyonellere, travma ve yas ile baş etme alanlarında destek vermiştir.

2003'te "Tehdit Altında Yaşam ile Başa Çıkmada İfadenin ve Yaratıcılığın Benzersiz Gücü" temalı IECT’nin (Dışavurumcu Terapistler Derneği) konferansında başkan olmuştur.

2012'de T.D.I (İsrail Travma ve Disosyasyon) konferansında "Trans ve Disosyasyon'a Kültürlerarası Tepki" konulu konferansa başkanlık yapmıştır.

2013'te Hayfa Modern Sanat Müzesi'nde "Müzelerde Yabancı Sanatlar ve Etik Meseleler" konferasında başkanlık yapmıştır.

Sanat Terapisi'nde Heykel Yapma temalı üç sempozyumun girişimcisi ve başkanı olmuştur (2013, 2015 2017).

1998 - 2003 seneleri arasında İsrail'de Dışavurumcu ve Yaratıcı Sanatlarla Terapi derneğinin Etik Komitesi'nde yer almış ve güncelleşmiş etik kuralların girişimcisi olmuştur.

Sanat Terapisi Mesleği ve Etiği ,Sanat Terapisi'nin özellikle travma, hastalık, yas ve kayıp gibi alanlardaki gücü ve etkisi ,Hayfa Yöntemi, Grup Resim Deneyimi üzerine yazılmış pek çok dergileri ve makaleleri vardır.