Hikâyen Varsa Kazanırsın"Her şeyi hikâye yaratır"

Anlaşılmak için hikâye anlatmak “hayatta kalmanın bir başka yolu…” Doğru zamanda, doğru hikâyeyi kurabilmek; karşımızdaki kişiye ulaşmak ve kendimizi ifade etmek için etkili yöntemlerden birisidir. Hikâye anlatmak “kurgulamaktır.” Kurgulamak ise parçaları yan yana getirerek bir bütün oluşturmaktır. Dinlediğimiz hikâyelerin ideolojik olarak bizi nasıl yönettiği ve kendi hikâyemizi kurarken, hareket sistemimiz üzerindeki etkisini anlamak, önemli bir farkındalıktır. Hikâye kurgusunu bilmek, yaşamı da anlamayı kolaylaştırır.

"Bilmem anlatabiliyor muyum?" ya da “biliyorum ama anlatamıyorum?” dediğimiz anlarda hikâye evinin kapına gelmek ve yavaşça kapıyı açmak gerekir. O dünyanın içinde tutuk dil çözülür ve düşündüğünü söylemeye başlar. Kendi dilini ve yaklaşımını yaratır.

Filiz Işık Bulut - Kurumsal Eğitmen ve Yönetmen

Beykent Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları yönetimi mezunu. Ardından Sosyal Bilimler Enstitüsün de Sinema Televizyon ana sanat dalında okudu. Uzun yıllardır sanat disiplinini, kurumsal eğitime taşıyarak, drama yöntemiyle uygulamalar yapmaktadır. Bazıları; “ Shakespeare’le Liderlik ( yönetme), Hikâyen Varsa Kazanırsın( anlatma), Masallarla İletişimdir.” Birçok özel ve resmi kurumda seminerler vermektedir. Doğu ve batı hikâyeleri- mitoloji özel çalışma alanıdır.

Yayınlanmış Kitapları:Kumbaracı Yokuşu Çocukları( Camera Museum- Bir sokağın anatomisi-fotoğraf- tarih- drama), Masaldan Oyuna, (Toplu Oyunlar, Bu Yayınevi), Sabun Köpüğü, (Toplu Oyunlar, Bu Yayınevi), Eğin Masalları ( derleme) ve Diyarbakır- Mardin de Sokakta Oynanan Çocuk Oyunları( derleme) çalışmaları bulunmaktadır. Bunların dışında özel tiyatrolarda oynanmış tiyatro metinleri bulunmaktadır. Ayrıca tiyatro yönetmeni ve yazarı olarak çalışmıştır.

Sinema deneyimi ise kısa filmleri bulunmaktadır. Sesler ( 2009), Sürgün ( 2010), Seyirci Kalmak( 2013), Zelal ( 2016). Kısa filmleri birçok önemli festivalde gösterilmiş ve ödüller almıştır.

Kurumsal Eğitimler Başvuru Formu