Kurumsal Eğitimler

Anadolu SağlıkDoğan Tv Holding A.Ş.HMSanovelTurkcellUnilever

İş dünyası uzun süredir bir değişime kucak açıyor. Organizasyonel psikoloji teorisyenleri tarafından, "İş Dünyasının İnsanileşmesi” olarak tanımlanan bu değişim, duygusal zekanın öneminin kavranması ile başladı. Çalışma ortamlarına hikayelerin katılması ile zenginleşti.

Hikayeler, çalışma ortamlarında aşağıdaki alanlarda uygulanmaktadır:

 •    VUCA (Değişken, Belirsiz, Karmaşık ve Kaygan) zamanlarda rotamızı bulup güvenle yol alabilmek,
 •    Şirketin varoluş nedenini ve yarattığı değeri topluma aktarmak,
 •    Stratejik hedeflerle kişisel bağlar kurmak ve herkes tarafından içselleştirilmesini sağlamak,
 •    Esnek ve dayanıklılığı pekiştirmek,
 •    Çalışan bağlılığını ve liderlik becerilerini geliştirmek,
 •    Ekip içi empatiyi arttırmak,
 •    Güven duygusunu güçlendirmek,
 •    Şirket kültürünün ve değerlerinin yaşayarak ve paylaşılarak taşınması.

Hikayelerin bu gücü, doğrudan duyu ve duygularımızı canlandırıp, anlatılanlarla empati geliştirmemizi sağlamasındadır.

Araştırmalar, verilerin ard arda sıralandığı bir konuşma dinleyen bireyin, beyninde sadece iki alanın (dikkat ve çözümleme) aktifleştiğini, verilerin hikayelerle işlendiği bir konuşma dinleyen bireylerin ise beyinlerinde pek çok alanın (dikkat, çözümleme, duygu, duyu, bağ kurma, anımsama) aktifleştiğini saptamışlardır.

O yüzden hikayeler sadece iletişimi keyifli hale getirmekle kalmaz, akılda kalır ve kişiler arası güven bağını güçlendirir.

‘’Aklın Yeni Sınırları’’ kitabının yazarı Daniel Pink, hikâye anlatıcılığını 21. yüzyılın en önemli becerileri arasında saymaktadır. Amazon şirketinin CEO’sunun şirket toplantılarında sunumları yasaklayıp, hikâye anlatmayı şart koşması da bunu teyit etmektedir.

Eğitmen: Ayşıl Gül TOKCAN

Hukukçu, profesyonel koç ve hikaye anlatıcısı

Türkiye ekonomisinde önemli yer tutan pek çok uluslararası yatırım projesinde hukuk danışmanlığı yapmış, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Ukrayna, Endonezya, Güney Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde projeler yürütmüş, çok uluslu iki şirketin hukuk departmanlarını kurmuş, hukuk direktörü ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

2005 yılında Prof. Dr. Ceylan Daş'ın çalışmalarıyla tanıştığı Gestalt metodolojisi, hukuka ve genel olarak hayata bakışını değiştirerek bütünsel kavrayış, bilinçli eylem ve sürdürülebilir yaşama odaklanmasını sağlamıştır.

2009 yılında, Doç. Dr. Hanna Nita Scherler tarafından verilen iki yıllık "Gestalt Temel Kavramlar ve Metodolojisi" eğitimini tamamlayarak Gestalt uygulayıcısı, 2010 yılında “Eurasian Gestalt Coaching Programı” nı tamamlayarak, uluslararası akreditasyonu olan bir Gestalt koçu olmuştur.   O tarihten bu yana, aralarında Legal 500 "En Etkili Hukuk Müşavirleri" listesinde yer alan hukuk müşavirleri de bulunan pek çok hukukçuya, hukuk departmanlarına ve girişimcilere koçluk hizmeti vermektedir.

2015 yılında uygulamalı hikaye anlatıcılığı ile tanışmış, hikaye anlatıcılığı alanında Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenlerinden dersler alarak uygulamalı hikaye anlatıcılığını mesleğine entegre etme yoluna girmiştir.

Hikaye anlatım sanatı alanında Türkiye'nin ilk uluslararası sertifikalı programlarını düzenleyen Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin, uygulamalı hikaye anlatıcılığı alanında Avrupa’nın en iyi 15 eğitimi arasına seçilen, “İnsanın Anahtarı Hikayeler” adlı programının koordinatörlerinden ve eğitmenlerinden biridir.

Ayşıl Tokcan, Gestaltist Hukuk, Sürdürülebilir Başarı ve Kahraman’ın Yolculuğu atölyeleri düzenlemenin yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde, hikayelerin iş hayatında kullanımı konusunda yüksek lisans tezi hazırlamaktadır.

Kadim sözlü anlatı geleneğinin ürünü hikayelerin bizleri köklerimizle buluşturma ve arındırma gücüne tekrar tekrar hayran kaldığından, herkesin bu kaynakla buluşabilmesi için gayret göstermekte ve Gestalt’ın bu buluşma için harika bir ortam olduğunu gözlemlemektedir.

ÇİFT AKREDİTASYONLU Uluslararası Koçluk Sertifika Programı

Süre: 72 saat

Günler: 9 tam gün

Saatler: 10:00-18:00 arası

Eğitim sonunda Uluslararası Sertifikayı alabilmek için sınava katılım şarttır.

Program Hakkında

Eğer yaptığınız işten memnun değilseniz ya da daha fazlasını istiyorsanız:

 • Yeni bir meslek edinmek
 • Kariyer değişikliği yapmak
 • Profesyonel bir koç olarak ek gelir sağlamak
 • Bulunduğunuz organizasyonun içinde başkalarına koçluk yapmak
 • Kendinizi geliştirmek için

Uluslararası Yaşam Koçluğu Sertifika Programı size bütün hedeflerinize ulaşabileceğiniz yeni bir dünya sunuyor.

Mesleki Kazançlar

 • Dünyanın her yerinde koç olarak çalışabilme imkanı
 • Kendi işine sahip olma fırsatı
 • Ne zaman, nerede, kiminle çalışacağını seçme özgürlüğü
 • Etkili iletişim becerileri
 • Yöneticiler, personel ve iş arkadaşlarıyla gelişmiş ilişkiler
 • Kişinin iş ve özel hayatındaki hedeflerine ulaşmasını sağlayacak tekniklerin kazanımı
 • Sürekli gelişim
Advanced Coaching Training Intensive Programı'nın Size Sunacakları
Eğitim Uluslararası standartlarda, koçluğa dair bilimsel ve güncel bilgilerle tasarlanmış 5 bölümden oluşan bir eğitim
Kurs Materyalleri Kapsamlı bir ders kitabı, ders notları, bloknot, koçluk yaparken kullanılacak formlar, 200 sayfa Eğitim müfredatı
Destek ve Danışmanlık Program süresinde koçluk hizmeti, süpervizyon ve mentorluk akşamları, program sonrasında mentorluk desteği
Geribildirim Alanlarında uzman eğitmenlerden eğitim süresinde yapıcı geribildirim
Ekstralar Yalnızca mezunlarımıza özel network ağına üyelik, diğer mezunlarla canlı bilgi alışverişi olanağı
Belge Uluslararası “Personal Coaching Training” Sertifikası

Program İçeriği

Bölüm 1: Koçluğa Giriş

Bu bölümde koçlukla ilgili temel kavramlarla tanışacak, eğitimin kalan kısmı için ihtiyacınız olan koçluk dünyasına ait genel bilgilerle ilgili bir oryantasyondan geçeceksiniz. Koçluğun tam olarak ne olduğu, tarihi ve diğer prensiplerle arasındaki temel farkları öğrenecek ve bir koç olarak çalışırken içselleştirmeniz gereken etik değerler hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Bölüm 2: Temel Koçluk Uygulamaları

Bu bölümde bir koç olarak sahip olmanız ve geliştirmeniz gereken temel özellikleri öğrenecek ve bu özelliklerle ilgili bir çok uygulama gerçekleştireceksiniz. Müşteri- koç ilişkisinin temel yapısını ve bu ilişki de “güven”i nasıl oluşturacağınızı ve süreç içerisinde geliştireceğiniz ile ilgili bilgiler kazanacaksınız.

Bölüm 3: Koçlukta İleri Düzey Beceriler

Bu bölümde koçlukla ilgili ileri düzey becerilerinizi geliştirmek için birçok önemli bilgiler alacak ve uygulamalar göreceksiniz. Bir koç olarak adım adım seanslarınızı nasıl yürüteceğinizi, müşterinizi bu süreçte nasıl değerlendireceğinizi öğreneceksiniz. Koçluk mesleğinde de diğer mesleklerde olduğu gibi bazı önemli ipuçları ve farkındalıklar bulunmaktadır. Bunlarla ilgili eğitmenimizin sizlere aktaracağı deneyimleri sonrası farklı bir bakış açısı kazanmış olacaksınız. Bir koç olarak müşterinizin ne gibi kör noktaları olabileceği ve bu noktalarla ilgili nasıl koçluk yapılabileceğine yönelik vaka çalışmaları yapma fırsatı yakalayacaksınız.

Bölüm 4: Ustalık Becerileri

Bu bölümde gerek koçların gerekse müşterilerin tıkanma noktalarını öğrenecek ve bunları aşmanın yöntemlerini uygulamalarla göreceksiniz. Koçluk mesleğinde karşılaşabileceğiniz farklı konularla ilgili bilgi sahibi olacaksınız. Koçluğun psikoloji uygulamaları ile ilgili ne gibi benzerlikleri ve farklılıkları olduğunu öğreneceksiniz.

Bölüm 5: Program Finali

Programın bu son bölümünde akademimiz için çok önemli olan koçluğun etik değerleri ile ilgili bir tekrar yapılacak ve bütün bir programın ana hatları ile ilgili soru-cevap şeklinde bir özet geçilecektir.

İletişimin Gizemli Dünyası: Masallarla İletişimMasalların farklı yapısal biçimleri olsa da, sorun çözümünü sağlayan yöntemleri, bizim için hala önemli bir yol kaynağıdır. Bizden öncekilerden bize kalan birçok deneyim var. Masallar bu tecrübenin damıtılmış halidir. Ursula Le Guin "Kim olduğumuzu anlamak için kitap okuyoruz" diyor. Masal içinde bu söz geçerlidir. Masalların dünyasından uzak olanlar, kendi derinlikleri de uzaktır. Bir zamanlar… "bugün- dün-yarın!" bütün bu kapsayıcı süreç içinde, insanlığın yarattığı masallar içinde biz, biz olmayı öğreniyoruz.

Masallarla İletişim Atölyesi; masallar aracılığıyla iletişimin temel kavramları üzerine kurulu bir çalışmadır. "Dinleme ve anlatabilme kavramlarından başlayarak, farkındalık, empati ve iletişim çatışmaları" başlıkları altında çalışmalar yapılacaktır.

Hikâyen Varsa Kazanırsın"Her şeyi hikâye yaratır"

Anlaşılmak için hikâye anlatmak “hayatta kalmanın bir başka yolu…” Doğru zamanda, doğru hikâyeyi kurabilmek; karşımızdaki kişiye ulaşmak ve kendimizi ifade etmek için etkili yöntemlerden birisidir. Hikâye anlatmak “kurgulamaktır.” Kurgulamak ise parçaları yan yana getirerek bir bütün oluşturmaktır. Dinlediğimiz hikâyelerin ideolojik olarak bizi nasıl yönettiği ve kendi hikâyemizi kurarken, hareket sistemimiz üzerindeki etkisini anlamak, önemli bir farkındalıktır. Hikâye kurgusunu bilmek, yaşamı da anlamayı kolaylaştırır.

"Bilmem anlatabiliyor muyum?" ya da “biliyorum ama anlatamıyorum?” dediğimiz anlarda hikâye evinin kapına gelmek ve yavaşça kapıyı açmak gerekir. O dünyanın içinde tutuk dil çözülür ve düşündüğünü söylemeye başlar. Kendi dilini ve yaklaşımını yaratır.

Filiz Işık Bulut - Kurumsal Eğitmen ve Yönetmen

Beykent Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları yönetimi mezunu. Ardından Sosyal Bilimler Enstitüsün de Sinema Televizyon ana sanat dalında okudu. Uzun yıllardır sanat disiplinini, kurumsal eğitime taşıyarak, drama yöntemiyle uygulamalar yapmaktadır. Bazıları; “ Shakespeare’le Liderlik ( yönetme), Hikâyen Varsa Kazanırsın( anlatma), Masallarla İletişimdir.” Birçok özel ve resmi kurumda seminerler vermektedir. Doğu ve batı hikâyeleri- mitoloji özel çalışma alanıdır.

Yayınlanmış Kitapları:Kumbaracı Yokuşu Çocukları( Camera Museum- Bir sokağın anatomisi-fotoğraf- tarih- drama), Masaldan Oyuna, (Toplu Oyunlar, Bu Yayınevi), Sabun Köpüğü, (Toplu Oyunlar, Bu Yayınevi), Eğin Masalları ( derleme) ve Diyarbakır- Mardin de Sokakta Oynanan Çocuk Oyunları( derleme) çalışmaları bulunmaktadır. Bunların dışında özel tiyatrolarda oynanmış tiyatro metinleri bulunmaktadır. Ayrıca tiyatro yönetmeni ve yazarı olarak çalışmıştır.

Sinema deneyimi ise kısa filmleri bulunmaktadır. Sesler ( 2009), Sürgün ( 2010), Seyirci Kalmak( 2013), Zelal ( 2016). Kısa filmleri birçok önemli festivalde gösterilmiş ve ödüller almıştır.

shakespeare"Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu!"

Shakespeare'in karakterleri sadece o çağın değil, tüm zamanların yaşayan karakterleridir. Yanılgıları ve başarılarıyla bugün bize yol gösterirler. Liderlik ve yönetim onun oyunlarının can damarıdır. Ana karakterlerinin; yönetirken karşılaştığı sorunlar, durumları değerlendirme biçimleri, ekibini nasıl harekete geçirdikleri ve onlarla kurduğu ilişki biçimleri, bize bu atölyede yardımcı olacak.

Liderlik ve yönetim, iletişim, gücün kullanımı, durumsal ve transaksiyonel liderlik kavramlarını işlerken Shakespeare'in karakterleri bize ilham kaynağı olacak, farklı bir bakış açısından durumları değerlendirmemizi sağlayacaktır. Atölyede bu kavramlar kuramsal olarak ta işlenecektir.